Анрі Матіс

Узнать стоимость написания работы

Виконала: учениця 10-Б

Ничиталюк Котячи Прийняла: Моргун Ю.М

2004


Анрі Матіс (Henri Matisse) (1869–1954)видатний французький художник. Народився 31 грудня 1869 у Ле-Като на півночі Франції. У 1892 приїхав у Париж, де учився в Академії Жюлиана, а пізніше в Гюстава Моро.

У 1893 р. учень адвоката Анрі Матіс прийшов у паризьку «Ecole des Beaux Arts» з наміром присвятити себе живопису. Він явно не відповідав необхідним стандартам Школи. Так це і зрозуміло – перші серйозні картини Анрі почав писати лише в 1890 р. (тобто трьома роками раніше), до того ж Матіс знаходився під очевидним впливом імпресіоністів. Його вважали «недотепним наслідувачем» останніх, оскільки молодому живописцеві не вистачало навіть імпресіоністської уваги до деталей, що проступають як би крізь завісу відчуття. Однак Гюставу Моро, відомому художнику і члену журі Школи Образотворчих Мистецтв стало шкода юнака і запропонував йому займатися в Школі неофіційно. Що Матіс і зробив. Згодом він згадував Моро з любов'ю і відданістю, як дійсного Вчителя. Адже саме Гюстав визначив головний принцип усієї наступної творчості Матіса, сказавши якось у 1895 р.: «Вам належить спростити живопис». Слова ці виявилися пророчими.

Наприкінці XIX в. французька публіка вже змирилась з імпресіонізмом. Відбушевали пристрасті по Моне, Сислею, Пісарро, Едуару Мане, Берті Морізо, Ренуару. Навіть самі консервативні критики прийняли цей плин, як даність. Починаючі художники, зрозуміло, в усьому прагнули наслідувати недавніх «бунтарів» - отже, копіювали і їхню манеру листа. З 1890 по 1902 р. він щорічно створював кілька картин, близьких за духом імпресіоністам. Такі натюрморти «Пляшка шидама» (1896), «Десерт» (1897), «Фрукти і кавник» (1898), «Посуд і фрукти» (1901). Через багато років сам художник говорив, що знаходився в ті роки під впливом живопису Сезанна, а потім і особистого знайомства з Великим Майстром. Утім, натюрморти і пейзажі раннього Матіса являють собою, скоріше, якісь загальні варіації на тему «імпресіонізм у живописі» - інакше кажучи, він немов копіює по-своєму усіх відомих у той час художників-імпресіоністів, запозичаючи і зводячи воєдино характерні риси їхньої творчості. Результат був наступним: ім'я Матіса знали, але вузькому колі адептів живопису.

До початку століття Анрі виповнився 31 рік (род. у 1869). З 1902 по 1904 р. він переживає своєрідний «період підготовки». «Булонский ліс» і «Люксембурзький сад» (1902) (рис.1) – якась ланка між живописом Матиіса-імпресіоніста і Матіса-фовіста.

 

Рис. 1 "Люксембурзький сад"

Художник починає пошук оголених колірних сполучень, гру колірними плямами, грубими і розмитими, але одночасно насиченими і яскравими, зовсім іншими, ніж в імпресіоністів. Саме ця брутальність і насиченість викликають пізніше в критика Л.Вокселя порівняння з «дикістю». Крім того, у 1904 р. Матіс зближається з відомим пуантилістом Сіньяком, частково переймаючи його манеру писати. Однак на відміну від «точкових» множинних ударів пензлем Сіньяка, Анрі Матіс працює, використовуючи ясно помітні, могутні, як би недотепні, але мазки, що іскряться життям, (виникає ще один термін, зв'язаний з ім'ям  Матіса, - «дивізіонізм» (від лат. «division» -«поділ»)). Свої творчі знахідки, зроблені протягом 1902-04 р., художник і називав «підготовкою». – Він і кілька його товаришів готувалися здивувати публіку новим явищем у живописі – «фовізмом».

У наступному, 1905 р., у Парижі відбувся Осінній салон. На ньому виставили свої в витвори художники, які основним принципом кольору обрали «розкріпачення,». «Колір діє тим сильней, чим він простіше», - писав пізніше Матіс у «Замітках живописця» (1908). Потрапивши на виставку, критик  Воксель був так вражений побаченим, що охарактеризував новий живопис глузливим словом «дика» (фр. «fauve»). Відразу характеристика Вокселя була підхоплена пресою: з'явився термін «фовізм». В історії мистецтв і раніше, і після 1905 р. бувало не раз, що випадковими, викликаними негативними емоціями епітет, звернений до якого-небудь напрямку, плинові,  закріплювався за ним у якості серйозного наукового терміна. «Фовізм» - типовий тому приклад. Представники Осіннього салону, бажаючи протиставити себе публіці і критиці, прийняли прізвисько «фовістів», «дикунів». У своїх добутках вони постаралися максимально виразити колір, насолоджувалися «божевіллям», «буйством» кольору. Маркові і Дерен, Руо, Ван Донген і Вламінк на кілька років захоплюються цією грою. Главою свого кружка вони відразу ж обирають Матіса.

Що ж Матіс? Неймовірно, але факт: як такими «фовістськими» добутками художника можна вважати лише три-чотири картини (найбільш відома з них – «Дама на терасі», (1905). За період офіційного існування фовізма (з 1905 по1907 відповідно) Матіс не створив або значних, що запам'ятовуються картин, якими багато його творчість наступного років. Як це часто бувало в західноєвропейському мистецтві XIX-XX вв., фовізм виявився черговою грою. І якби Матіс не підняв «з гордістю» прапір фовізму восени 1905 р., хто знає, - яка доля була б уготована цьому плину? Можливо – десяток статей у щоденних паризьких газетах за 1905 р., не більш...

У 1906 р. Анрі відправляється на Схід – в Алжир. Він відразу ж захоплюється східними мотивами, без кінця малюючи арабські візерунки на одягах і посуді, портрети алжирців і марокканців, куточки пустелі. «Статуетка і вази на східному килимі» (1908), «Фрукти і бронза» (1910) і ін. картини – тому свідчення.

 Але для всієї Європи Матіс - ще глава фовістів. І як до фовісту, звертається до художника російський колекціонер С.И.Щукиі, замовляючи панно «Танець» і «Музика» (1910-1911), що здобули Матісу славу «відомого живописця XX століття», поставивши в один ряд з іншими геніями.

Звертання до оголеної фігури відбувається в художника в 1908 р. Він пише досить відому картину «Гра в кулі», де закладені принципи зображення людських тіл, характерні і для «Танцю»(рис.2), і для “Музики” (рис.3)

 

Рис.2 Танець

«Німфа і сатир» - картина 1909 р. – тільки підтверджує прагнення зрозуміти людську фігуру, передати відчуття не  за допомогою  розмитих фарб і світлотіні, а вигадливим нахилом, польотом, устремлінням чітко намальованого людського тіла в просторі, секундною зупинкою в ньому. Немов запам'ятовуючи окремий кадр

Рис.3 Музика

величезного кольорового фільму, трудиться художник. Він змушує мить зупинитися. Застигають гравці в кулі, що печуть і грають музиканти (звичайні люди?), сатир і німфа, що скорилася силі свого переслідувача. Дивлячись на ці картини, розумієш: Матіс – дійсно великий художник. Його величина в простоті й одночасно запаморочливої складності. «Проста складність» - мабуть, так можна двома словами виразити суть творчого методу художника.

З 1911 р. Матіс багато подорожує. Відвідує Іспанію, Росію, Марокко; через кілька років виявиться на Таїті і добереться до Америки. Виставляється дуже часто – у Берліні, Нью-Йорку, Ніцці (1914-1919), Санкт-Петербурзі, Парижі, Мадриді. Усе більше пише східних пейзажів і портретів – «Арабська кав'ярня», «Вид з вікна», «Портрет дружини художника» (рис. 4).

Його добутку відрізняє колишнє прагнення до чистого кольору. Він діє під дією якогось «інстинкту» (у 1934 р., у листі А.Г.Ромму, Анрі Матіс підкреслює, підсумовуючи власні погляди на живопис: «Необхідно дати слово інстинктові. Коли справа доходить до передачі квітів, я кличу на допомогу той інстинкт, що рухає рукою»). Матіс став знаменитим. У 1930-40 р., не зупиняючи на досягнутому, він знову і знову пробує сили в скульптурі («Генриетта III», «Венера в раковині»: « жінка, ЩоКоштує,» і т.д.) і графіку. Ілюструє книги – збірник віршів Малларме (1932), «Улисс» Джойса (1935), вірша Ронсара (1942), «Пасифаю» Монтерлана (1944), бодлеровские «Квіти зла» (1944). Портрет Бодлера роботи Матіса (поряд з фотографією Надара) стає майже класичним зображенням поета. У статті «Як я робив свої книги» Матіс напише:

«Я проводив лінії таким чином, щоб біла сторінка привертала увагу читача не менше, ніж самий текст.» -

Створювалася унікальна техніка малюнка, з першого ж погляду відмінна від техніки всіх інших художників. На цій техніці – «декількома тонкими лініями передати головне» – побудований принцип портрета в Матіса.

Рис.4 “Потре дружини художника”

Він зображує особу (голову), проводячи на білому листі чорні лінії, між якими – порожнеча. Так написаний портрет Бодлера і кілька портретів Лідії Делекторской (секретаря і друга художника).

У 1943-44 р. Матіс трудиться над книгою «Джаз», використовуючи нову техніку – «декупажа». Він вирізує визначені кольорові малюнки, потім зіставляє них, підписуючи композицію, що вийшла. Це було схоже на своєрідну аплікацію. І тут геніальний Матіс знову грав – цього разу в дитячу простоту і наївність. Він немов з'являється перед читачем-глядачем дитиною, якій дали ножиці, кольоровий папір, і клей, і який раптом почав діяти. Однак і в «Джазі» геній видає автора – йому так і не удалося сховатися за вигаданим образом граючої дитини...

У 1948 р. Матіс узявся за створення вітражів, розписів по кераміці і картин для капели у Вансе. Він проробив над проектом аж до 1951 р., коли відбулося освячення капели. У тому ж році було здійснене величезне турне його добутків по Америці. Незважаючи на похилі роки, художник завзято малює. Приймає різні пропозиції, що стосуються творчості. І в старості Матіс залишається працьовитим уважним живописцем, яким він прийшов в Школу Образотворчих Мистецтв у 1893 році. Старість не могла перемогти його генія.

Помер Анрі Матіс 3 листопада 1954 р. у Ніцці, своєю творчістю довівши XX століттю: мистецтво тільки тоді має право на гру, коли гравець геніальний.


"Золоті рибки" 1911р. Музей ім.А.С.Пушкіна

 

 

 

"Оголена спина" 1918р.

Другие материалы

 • Химик Анри Этьен Сент-Клер Девилль
 • ... оставим это, лучше покажите мне свою лабораторию. Лаборатория Девилля слыла одной из самых современных не только в Париже, но и во всей Европе. Все выдающиеся химики того времени поддерживали тесные контакты с Анри Сент-Клер Девиллем. В его лаборатории часто делались открытия. Поскольку публикация ...

 • Інтуїтивізм Анрі Бергсона та його послідовників
 • ... Одна з нереалізованих мрій філософа — написати роботу з естетики музики. Біографи називають Бергсона «наймузикальнішим з філософів», маючи на увазі його широку обізнаність у сфері музичної культури. Інтуїтивізм Бергсона — складна, суперечлива теорія, своєрідним фундаментом якої є думка філософа про ...

 • Анри де Тулуз - Лотрек
 • ... художника схватывает самую суть модели. Его безжалостная кисть снимает с ее лица внешний лоск. Ничто не выдает в ее портрете графиню де Тулуз - Лотрек.  С первого взгляда на лице ее можно прочесть все разочарования, волнения, мучительное недоумение перед жизнью. Обыкновенная женщина, созданная ...

 • Беккерель Антуан Анри
 • ... знаков отличия Парижской Академии наук, Член Лондонского королевского общества. Летом 1908 года академия избирает его непременным секретарем физического отделения.   Умер Антуан Анри Беккерель 25 августа 1908 года. А теперь я хотел бы по подробнее остановиться на открытии ...

 • Мата Хари
 • ... , в том числе 3 раза в особняке барона Ротшильда. Один из своих величайших триумфов она испытала в августе 1905 г. в прославленном театре "Олимпия". Мата Хари покорила Париж.   Вот что писал 2 мая 1905 г. парижский выпуск "Нью-Йорк геральд": "Невозможно себе представить ...

 • Гольбах Поль Анри Дитрих
 • ... прекрасный натуралист. Он являлся членом маннгеймской и берлинской академий наук. 19 сентября 1780 года на торжественном заседании Академии наук в Петербурге Поль Гольбах единогласно был избран почетным членом Императорской Академии наук. В России Гольбаха знали как активного участника перевода и ...

 • Анри Луи Югюст Рикар де Монферран
 • ... Александра I сохранить существующее здание хотя бы частично. Это привело к тому, что ни один проект не приняли к исполнению. Разрабатывая свой вариант, Монферран должен был использовать ринальдиевский квадрат плана, продиктовавший ширину собора и шаг столбов в нем. Архитектор обстроил план Ринальди ...

 • Административная школа: Анри Файоль
 • ... том, что каждый член общества нуждается в большей или мень­шей степени в знании принципов административной деятельности. Таковы основные положения административной школы Файоля. Главным в ней Файоль считал сам метод анализа и расчленения процесса администрирования. Особое внимание он уделял вопросу ...

 • Анри Бергсон
 • ... допущении что интенсивность психических со­стояний есть ко­личество, ко­торое можно измерить, по крайней мере в теории. Опро­верже­ние этого взгляда Бергсон предпринял в первой главе своей книги “Время и свобода воли”. Он де­лает вывод, что ис­тинная свобода возмож­на. “Мы свободны ...

 • Культурологія. Українська та зарубіжна культура
 • ... З. Фрейда. – М.: Знание, 1989. – 60 с. 6.  Киссель М.А. Джамбаттиста Вико. – М.: Мысль, 1980. – 197 с. 7.  Культурологія. Українська та зарубіжна культура: Навч. посібник (М.М.Закович, І.А.Зязюн, О.М.Семашко та ін.). – з вид. – К.: Знання, 2007. – 567 с. 8.  Фрейд Зігмунд. Вступ ...

 • Основние пути развития европейской культури ХІХ в.
 • ... , может быть, не менее важный, чем эпоха Возрождения XVI в Рубеж XIX-XX вв. имел «значение этапа, завершающего грандиозный цикл развития европейской культуры, начавшийся еще в античности. Несомненно то, что предпринятая на рубеже веков попытка обобщения эстетического опыта человечества, синтеза ...

 • История зарубежного кино
 • ... поставил фильм, в котором совсем нет "Чарли". Это— "Парижанка" (1923), до сегодняшнего дня остающаяся одной из вершин реализма в зарубежном кино. "Парижанка" сразу показала художника во весь рост. "Парижанка" должна была означить целый этап в творческом пути ...

 • Создание фотографии и развитие фотоаппаратуры
 • ... Первая половина XX века стала великим классическим периодом в развитии фотографии. Люди, которые начинали как фотографы-пейзажисты, в определенной мере связанные с живописью, привели фотографию к вершинам технического совершенства, к созданию потрясающего разнообразия зрительных образов и средств ...

Каталог учебных материалов

Свежие работы в разделе

Наша кнопка

Разместить ссылку на наш сайт можно воспользовавшись следующим кодом:

Контакты

Если у вас возникли какие либо вопросы, обращайтесь на email администратора: admin@kazreferat.info